S ponosom in veseljem predstavljam razstavo igrač, ki so jih dijaki v prvih mesecih letošnjega šolskega leta, tj. 2022/23, izdelali doma.
Pred desetimi leti so kolegi začeli s prvim natečajem Cokla. Potem smo pa kar nadaljevali! Po nekaj letih smo začeli izdajati tudi publikacijo s fotografijami izdelkov in zgodbami o njihovem nastanku ter objavljati predstavitvene filmčke (https://www.lesarska.sclj.si/natecaji).
Zadnji dve leti zaradi znanih razlogov razstave nismo pripravili, natečaje smo pa vseeno izvedli, natisnili natečaju pripadajoči publikaciji in objavili virtualne predstavitve. Nastali so nekateri izjemni izdelki – pa saj je bilo časa na pretek!
Letos smo pohiteli in predpraznični čas popestrili z romantično razstavo na šoli.
Če imaš srečo, da te uči mentorica natečaja ali pa kakšen tečen profesor, je udeležba obvezna 😊 in pade tudi kakšna petka (ali pa cvek ☹). Letos niso razstavljeni vsi izdelki, bodo pa predstavljeni v filmu in publikaciji.
Ne vem, od kod ideja, da živimo v hitrih časih, v katerih naj bi se vse zgodilo takoj, saj si je kar precej dijakov vzelo veliko časa. Upam, da bomo proti koncu šolskega leta videli še kakšno zanimivo igračo.
Izziv natečajev ni zgolj v preizkušanju tehnološkega znanja (tega predstavljamo ob koncu šolskega leta), pač pa v dokazovanju samostojnosti, iskanju idej, reševanju težav, ki se pojavljajo pri snovanju, izdelavi in tudi pri iskanju ustreznega materiala. Večina dijakov je namreč izdelala igračo z zelo preprostimi pripomočki in iz ostankov lesa. Pri tem ne gre brez pomoči, za katero je treba prositi in pri kateri pridejo v poštev tako prijateljski kot tudi korektni odnosi. Težko prosiš za pomoč očeta, profesorja ali sošolca, če sta na bojni nogi.
Razstavo razsvetljujejo lučke s prejšnjih natečajev in projektov pri pouku oblikovanja.
Center razstavnega prostora zasedajo gugalni konjički s pripadajočo viteško opremo. Kozliček me nezadržno spominja na Don Kihota!
Takoj ob vhodu desno vam svetilka osvetli kotiček, v katerem se lahko pomerite v zanimivi igri »štiri v vrsto« ali igri s kockami.
Lučka žirafa osvetljuje kotiček z delovnim orodjem.
Ne da se skriti, da šolo obiskujejo večinoma fantje; lahko sedete na nizke stolčke ter se poigrate z avtomobilčki in vlakci, na šahovski deski pa kraljuje še ena vlakovna kompozicija.
Medard Verbinc iz 4. b ima posebno veselje za raziskovanje čarobnih rešitev pri lesarskem oblikovanju in konstruiranju, tako da lahko vidite tudi stolček, ki je nastal kot posledica raziskovanja japonskih lesnih vezi. Prof. Gregor Virant, ki poučuje v šolskih delavnicah, je izdelal dve kopiji stola, ena od teh je razstavljena. Lahko sedete in se preizkusite v sestavljanju, prostor vam osvetljuje nočna lučka Tima Zupančiča. Medard tudi letos preseneča z raziskovanjem, naredil je meč, ki ga je treba prijeti v roke in pogledati od blizu; vanj je vstavljal drobne liste furnirja. Meč spremlja gugajočega kozlička sredi razstavnega prostora.
Poskusite zapeljati kroglico po okroglem labirintu (labirint ima v hrbtno stran vdelane liste domačih drevesnih vrst). Prestavite letvice na leseni smrečici in vzemite si trenutek za občudovanje zelene smrečice, ki jo je vzgojil profesor zgodovine Franci Novak, strastni ljubitelj, vzgojitelj in poznavalec domačih in tujih drevesnih vrst ter avtor »hribovsko/planinskih« knjig.
Omarica Satovje čaka na svojega avtorja, da jo odpelje, do takrat pa gosti miselne igre in zanimivo igračko Ravnotežje; poskušajte naložiti čim več lesenih krogcev na nosilec!
Korak naprej si lahko ogledate zbirko živali, med njimi izstopa kača, potem pa se ustavite ob pozornosti vredni seriji svetil Iluzija, ki jih je izdelal Tim Zupančič, takrat dijak prvega letnika, v okviru lanskega natečaja. Letos je naredil zgoraj omenjeni okrogli labirint. Nisem še sprejela sodobne lekcije, da je otroke potrebno ves čas hvaliti, ampak tole je pa izjemno! Iz tega fanta še nekaj bo! Poleg sta razstavljeni lučki Harmonija, ki so ju s skupnimi močmi ustvarili »Mojstri za les« pri pouku oblikovanja v lanskem, torej njihovem tretjem letniku.
Poskušajte sestaviti oziroma rešiti katero izmed miselnih iger – najbrž se boste morali usesti za kakšnih deset minut. 😊 Čestitam, če vam uspe!
Ker je čas daril, smo razstavili nekaj lanskoletnih izdelkov z natečaja Darilo. Med njimi so rezalne/servirne deske, ki prikazujejo čar lesa – naravnega in obnovljivega materiala, ki je sopotnik človeštva od zmeraj. Srečni smo, da lahko delamo z njim!
Šolski center Ljubljana
Srednja lesarska šola Ljubljana
Aškerčeva 1, 1000 Ljubljana
Uradne ure tajništva:
vsak delavnik 10:00 - 12:00
Hvala za vašo prijavo.
Ups, nekaj je šlo narobe. Poskusi še enkrat kasneje.