130. letnica lesarskega šolstva na Slovenskem

Majda Kanop • dec. 04, 2018

3. decembra 1888, se je začelo lesarsko izobraževanje na Slovenskem in po 130 letih smo na isti dan proslavili ta jubilej. Slavnostni govornik na prireditvi je bil predsednik vlade RS. Ob jubileju je bil izdan tudi članek v časopusu Delo.

Jubilej smo proslavili v Šolskem centru Ljubljana, pod okrilje katerega spada Srednja lesarska šola.
130-letnica lesarske šole nikakor ni dogodek obrobnega ali ožjega lokalnega pomena. Lesarska stroka in izdelki iz lesa imajo v življenju človeka posebno mesto in pomenijo plemenitenje našega načina življenja.
Šola ima zanimivo zgodovino, skozi zgodovino je nosila različna imena, a nekatere stvari se očitno niso spremenile. Od nekdaj si je prizadevala ostati kakovostna šola, s sodobnimi programi, s strokovno usposobljenim kadrom in opremo, ki nudi kvalitetno poklicno in tehniško izobraževanje mladine in še danes usposablja kvalitetne kadre za delo in nadaljnjo izobraževanje ter tvorno sodeluje z ožjim in širšim okoljem s področja lesarstva.
Na šoli smo ponosni na vsako generacijo, ki jo izobražujemo. Vsaka izmed njih daje šoli svoj pečat.
In med njimi ne najdemo zgolj navdušene dijake strokovnega izobraževanja. V njih in med njimi se skrivajo tudi oblikovalci, glasbeniki, športniki, igralci, režiserji, politiki in še marsikaj.
In rdeča nit prireditve so bili prav nastopajoči dijaki različnih generacij, ki so bili ali so še povezani z lesarsko šolo. Nenazadnje je z njo povezan tudi Marjan Šarec, sedanji predsednik vlade RS, ki je bil slavnostni govornik na prireditvi.
V kulturnem programu so sodelovali dijaki različnih generacij: pevski zbor Srednje lesarske šole, mešani oktet Lipa, folklorna skupina Emona in baritonist Martin Kozjek.
Na proslavi smo se za uspešno delo zahvalili vsem bivšim učiteljem in obema ravnateljema Veroniki Šlander in Vinku Veluščku ter predstavnikom podjetij, ki šoli že leta stojijo ob strani in tako prispevajo k opremljenosti in razvoju šole.
Ob odhodu je vsakega gosta čakal koledar, ki ga je oblikoval in s fotografijami izdelkov šolskega natečaja opremil umetniški fotograf in prav tako bivši dijak Aleš Pipan in darilne lesene sklede, ki smo jih na osnovi oblikovalske ideje našega predavatelja Ernesta Nograška posebej za to priložnost izdelali na Srednji lesarski šoli.
Še pred tem pa so si gosti lahko ogledali razstavo izdelkov iz natečaja Feniks, ki je nastala pod mentorskim vodstvom Gabi Dolenšek.

Novice iz Srednje lesarske šole Ljubljana

By Majda Kanop, ravnateljica 13 May, 2024
Teoretično usposabljanje bomo izvedli v ponedeljek, 20. maja 2024 s pričetkom ob 14. uri v učilnici 117. Po opravljenem testu boste lahko pristopili na praktično usposabljanje, kjer boste v praksi spoznali pravilno podiranje dreves ter samovarovanje. Glede termina za izvedbo praktičnega dela z verižno motorno žago se boste sami dogovorili z izvajalcem gospodom Aleksandrom Remškarjem (predvidoma v tednu od 27. 5. do 31. 5.). Na uvodnem predavanju boste z njegove strani prejeli tudi položnice ( 28 EUR ) , ki jih morate poravnati pred izvedbo praktičnega dela. Tečaj je prosta izbirna vsebina, ki jo organizira šola, vendar vse prijavljene (25 dijakov) prosimo, da se tečaja zanesljivo udeležite.
By Majda Kanop, ravnateljica 07 May, 2024
V ponedeljek, 13. maja 2024 bo potekalo skupinsko razredno fotografiranje. Fotografije naročite preko spleta ali mobilne aplikacije na spletnem naslovu: https://fotonarocilo.com/ Geslo za vstop: x3w56 Prosimo, da pred oddajo naročila še enkrat preverite ali ste izbrali pravi razred. Možnost neposrednega plačila z Mastercardom, Viso ali plačilo po predračunu, ki ga boste prejeli na vaš e-naslov. Fotografije naročite in plačate takoj oziroma najkasneje do dne fotografiranja. Objavljamo razpored:
By Majda Kanop, ravnateljica 06 May, 2024
V sredo, 8. maja 2024, organiziramo nagradni izlet na Dunaj. Program: Odhod avtobusa št 1. z Barjanske ceste ob 5. uri . Iz Srednje lesarske šole je 31 dijakov, na avtobusu se vam bo pridružilo še 16 dijakov iz programa Kemijski tehnik. Vožnja mimo Maribora in Gradca z vmesnimi postanki do Dunaja. Ogled mesta začnemo s sprehodom čez Trg herojev mimo nekdanje cesarske rezidence Dvorni Grad (Hofburg), mimo hlevov Lipicancev do nacionalne knjižnice, kjer hranijo prvi slovenski tiskani knjigi in ... Ogled mesta se lahko tudi nekoliko spremeni. Sledi ogled muzeja cesarskega pohištva – Imperiel Furniture Collecion. Po ogledu muzeja bo sledilo kosilo. Pred povratkom proti domu še postanek v znamenitem Praterju, kjer bo možnost vožnje z znamenitim dunajskim kolesom ali preizkus katere izmed številnih atrakcij zabaviščnega parka. Povratek proti Ljubljani s prihodom v poznih večernih urah. Spremljevalci: Franci Novak, Špela Grum, Manca Kavčič Pomembno: V kolikor imate malico v šoli, jo odjavite. S seboj vzamite svojo malico in osebni dokument. Za dijake je izlet brezplačen (avtobus, spremljevalci, kosilo, vstopnica v muzej). Vstop v Prater je brezplačen, dijaki plačate sami vaše izbrane »atrakcije zabavišnega parka«. Ne zamujajte, na Barjanski bodite vsaj 5 minut pred odhodom avtobusa. Prijetno druženje vam želimo.
Več člankov
Share by: