Moja šola

Na začetku vsake pomembne stvari je ljubezen. In sanje. Če imaš neko delo rad, vlagaš vanj ves svoj trud, znanje in kapital, da lahko nekoč iz malega zraste veliko.

Učitelji in strokovni delavci šole vam bomo pomagali pri tem. Pomagali vam bomo na poti do izobrazbe, ki je osnova za opravljanje izbranega poklica. Seznanili vas bomo s sodobnimi trendi v pohištveni industriji, z oblikovanjem in najsodobnejšimi materiali. Popeljali vas bomo na ekskurzije po različnih mizarskih delavnicah in podjetjih in vas naučili delati tudi na zahtevnejših strojih. Pomagali bomo pri razvoju vaše ustvarjalnosti in kreativnosti, učno šibkejšim pa bomo pomagali z individualno strokovno pomočjo. Skupaj z vami bomo gradili most dobre komunikacije in spoštljivih odnosov.

Pomembno je, da verjamete vase in v svojo odločitev. Vsekakor naj bo odločitev za poklic VAŠA ODLOČITEV – lahko bo PRAVA in DOBRA in vas bo OSREČILA.

Spoštovani,

 

poklici, za katere izobražujemo na Srednji lesarski šoli, so iskani in bodo iskani tudi v prihodnje. Po vsem svetu bomo tudi v prihodnje uporabljali izdelke iz lesa. Proizvajali jih bodo tisti, ki bodo to znali, to pa bodo znali tisti, ki se bodo tega učili in svoje znanje stalno izpopolnjevali. Na tej poklicni poti je veliko možnosti, ta pot daje zagon in vizijo kreativnim ljudem. In naši dijaki to so.

Naša vizija jasna – vso pridobljeno odličnost bomo ohranili in jo hkrati prenesli na prihajajoče bodoče rodove.

S posluhom za mlade sooblikujemo prijazno šolo oziroma prijazno družbo, v kateri si želimo živeti. Učiti in vzgajati ne pomeni le razvijati razum, temveč oblikovati celotnega človeka, iskati skrite talente in vzpodbujati njihovo ustvarjalnost ter odprto komunikacijo.

 

Pridružite se nam in skupaj bomo soustvarjali šolo učenja za življenje. 

 

Majda Kanop, ravnateljica

NAŠA VIZIJA

Skupaj z dijaki v sproščenem vzdušju ustvarjamo šolo za uspešne in zadovoljne ljudi.

Enoizmenski pouk

Pouk imamo samo dopoldne, začenjamo ob 7.30, le pri praktičnem pouku sta dve izmeni, kar pomeni, da imajo dijaki vsake 14 dni dan ali dva pouk popoldne.

Strokovne ekskurzije in druge dejavnosti

Pri pouku in izvedbi športnih in kulturnih dejavnosti skušamo izkoristiti možnosti, ki jih nudi Ljubljana kot upravno in kulturno središče države. 

Tako naši dijaki skozi vse šolsko leto obiskujejo muzeje, razstave, gledališke in filmske predstave ter sejme in prireditve, hkrati pa se seznanjajo z bogato arhitekturno in zgodovinsko dediščino mesta.

Poleg spoznavanja slovenskih naravnih in kulturnih znamenitosti peljemo dijake (fakultativno) na ogled Tehniškega muzeja v Münchnu, v Doberdob (Italija), v Budimpešto, na Dunaj in Salzburg.

Možnosti nadaljnjega izobraževanja

Poklicna matura pa razgrinja paleto novih možnosti za nadaljevanje študija v vseh višje- ter visokošolskih študijskih programih. 

Mogoč je tudi univerzitetni študij, a je potrebno prej opraviti še izpit iz enega maturitetnega predmeta. Srednja lesarska šola zagotavlja dobre izhodiščne pogoje za uresničitev poklicnih želja in ambicije.

Knjižnica

Imamo prostorno in moderno urejeno knjižnico z bogato izbiro knjig za pouk in prosti čas. V čitalniškem prostoru lahko dijaki pripravljajo referate, pišejo domače naloge. Na šoli imamo učbeniški sklad, iz katerega si lahko dijaki izposodijo vse knjige, ki jih potrebujejo za pouk. V okviru knjižnice deluje učbeniški sklad. Dijaki si lahko za celo šolsko leto izposodijo komplet predpisanih učbenikov.Na voljo je tudi fotokopirnica. 

Statusi

Precej naših dijakov prihaja k nam iz okolice Ljubljane. Vozačem s slabšimi prometnimi povezavami zato opravičujemo zamujanje prve jutranje ure in predčasen odhod zadnjo uro. 

Vsako leto znova se k nam vpiše kar nekaj dijakov, ki se ob pouku intenzivno ukvarjajo s športom, glasbo, plesom, raziskovanjem ipd. Z veseljem in po najboljših močeh jih podpiramo v njihovih prizadevanjih. 

Da dijaki lažje usklajujejo učne obveznosti in izven šolske dejavnosti, jim omogočamo pridobitev statusa dijaka s posebnimi ugodnostmi.

Prehrana

Izbirate lahko med toplim, hladnim in vegetarijanskim obrokom. Malicate v času glavnega odmora v jedilnici. Jedilniki so mesečno objavljeni na oglasni deski in spletni strani šole. Dijaki lahko v skladu s predpisi uveljavljate pravico do subvencionirane malice.

Varnost

Naša šola je varovana z video nadzorom in ustreznim drugim varovanjem, torej ja za vašo in našo varnost dobro poskrbljeno. 

Sodobna oprema

Pouk splošnih predmetov poteka v lepo opremljenih učilnicah (računalmik, projektor, interaktivna tabla, grafoskop, videorekorder, CD predvajalnik, zemljevidi, sodobna knjižnica). Strokovno teoretične predmete poučujemo v namensko opremljenih učilnicah (računalnice, risalnice, laboratoriji, multimedijska učilnica). Vsako leto s prostovoljnimi prispevki nadstandarda posodobimo vsaj nekaj učilnic. Veliko naredimo sami v sodobno opremljenih šolskih delavnicah in za nas ne velja, da je »kovačeva kobila bosa«.

Spletne učilnice

V zadnjih letih postaja vedno pomembnejše komuniciranje preko šolske spletne strani, na kateri vsakodnevno objavljamo novice, fotografije, obvestila, navodila, načrte, gradiva za dijake in vse druge informacije, pomembne za

dijake, starše in tudi širšo javnost. Preko spletne strani lahko dijaki vstopajo tudi v spletne učilnice.

Zgodovina šole

Šolska stavba nekdanje Državne obrtne šole na Aškerčevi cesti v Ljubljani je že od leta 1911 nudila prostor različnim izobraževalnim smerem. Z njo smo Slovenci s pomočjo takratnega ljubljanskega župana Ivana Hribarja in prvega ravnatelja Ivana Šubica dobili lastno srednješolsko ustanovo, kjer je bil učni jezik že od samega začetka slovenščina. Raznolikost programov je skušala dvigniti razvoj obrtnih in tehničnih panog na Kranjskem in v ostalih deželah Avstro-Ogrske monarhije, kjer je živel slovenski narod, na evropsko raven.

Prvi oddelki obrtne šole v takratni monarhiji so bili usmerjeni v stavbarstvo, mehansko-tehniško (kovinsko) obrt, stavbno in pohištveno mizarstvo, lesno in kameno kiparstvo, kot povsem avtonomni pa sta delovali še Javna risarska in modelirska šola ter Ženska obrtna šola.


Po končani 1. svetovni vojni se je leta 1920 šola v novi državi Kraljevini SHS preimenovala in preoblikovala v Tehniško srednjo šolo. Zvišal se je nivo pouka in izobrazbe, vendar dijaki tehniške šole, ki so uspešno zaključili šolanje, po takratni zakonodaji niso mogli nadaljevati šolanja na univerzi. V sklopu takratne ustanove so delovale: Državna tehniška šola z arhitektonsko-gradbenim, strojnim in elektrotehniškim odsekom, Državna delovodska šola z gradbenim, strojnim, elektroinstalaterskim, mizarskim in strugarskim oddelkom, Državna moška obrtna šola s kiparskim, rezbarskim, keramiškim in graverskim oddelkom, Državna ženska obrtna šola s tremi oddelki za krojenje, šivanje in vezenje ter Banovinska šola za glasbila.


Po 2. svetovni vojni je vzporedno z rastočo industrializacijo rasla tudi potreba po tehniških poklicih s področij lesarstva, kemije, strojništva, elektrotehnike, gradbeništva. Poklice s teh področij so izobraževali na Aškerčevi in dislociranih enotah v Novi Gorici, Novem mestu, Kranju, Postojni, Celju, itd.


Z družbenim in gospodarskim razvojem se je spreminjalo tudi strokovno šolstvo, nastajale so nove šole, programi so se spreminjali, izpopolnjevali. Nove družbene razmere so narekovale drugačno organiziranost šol oziroma zavodov, tako je bil leta 2000 ustanovljen Šolski center Ljubljana z enotno upravo in petimi samostojnimi enotami.


V čast takratnemu cesarju Francu Jožefu je tloris šole v obliki začetnic F I. Projektiral jo je češki arhitekt A. Dvořak v secesijskem slogu, ki se kaže v opremi hodnikov in stopnišč ter v fasadi. Reliefi na fasadi kažejo usmeritev šole: figure z žago, skobljičem, kladivom, šestilom ...


Šola leži v mestni četrti, kjer so zbrane raziskovalne in izobraževalne ustanove predvsem s področja naravoslovja in tehnike: poleg šole sta fakulteti za kemijo in naravoslovje, čez cesto je filozofska fakulteta, blizu so še strojna, gradbena in matematično-fizikalna fakulteta. Ne prav daleč pa je tudi središče mesta s parlamentom in vladno palačo.

Prihod v šolo je enostaven, tudi za dijake z mestnega obrobja in iz okoliških krajev. Do šole peljejo mestni avtobusi št. 1, 2, 3, 6, 9, 11, 19, 27 in medkrajevni avtobusi z Vrhnike in iz Grosupljega.
Dijaki, ki zaradi oddaljenosti ne morejo prihajati v šolo vsako jutro od doma, si lahko bivanje uredijo v dijaških domovih, s katerimi dobro sodelujemo.

Share by: