LEPA 2019-20 (7. natečaj SLŠ Ljubljana)

Gabi Dolenšek, mentorica • sep. 30, 2020

V šolskem letu 2019/20 so se naši dijaki »spopadli« s projektom izdelave lesenega nakita. Do februarja nam je uspelo zbrati vse zgodbe o nastanku prelepih izdelkov v ličnih škatlicah, šatuljah in stojalih.
Le kdo bi takrat vedel, da smo s tiskom za las prehiteli izbruh Korone in zaprtje šol!
Na ogled smo postavili kar 180 izdelkov naših dijakov. Nekateri so delali v paru, zato je v projektu sodelovalo več dijakov, kot je izdelkov. Super, v dvoje je lažje!
Vsak udeleženec je dobil plaketo in natisnjen zbornik s fotografijami vseh izdelkov. O vrsti plakete (zlata, srebrna in bronasta) so odločali dijaki z e – glasovanjem.
Z natisnjenim zbornikom poskušamo približati svoje delo tudi staršem in starim staršem. In kot je zapisala mama enega izmed dijakov:


»Spoštovani,

pohvala in spoštovanje vsem, ki so prispevali k izdaji publikacije 7.natečaj - LEPA. Priznam, da sem bila kot starš prijetno presenečena, kako čudovite in izvirne izdelke so ustvarili dijaki in hvala, da smo z izdajo publikacije tudi starši še podrobneje seznanjeni z delom na vaši šoli.

Obilo zdravja, prijetno poletje in le tako naprej!«


Iz letošnjega uvodnika pa prilagam:
Lepa, lep, lepo …


Kaj je lepo in kaj je kič?
Nekoč sem o tem povprašala prijatelja, ki je študiral umetnostno zgodovino. Ni se obotavljal: »Lepo je tisto, kar ti je všeč.«
Slovenski pregovor pritrjuje: »Vsake oči imajo svojega malarja.« Na srečo! Zato tudi ne izbiramo zmagovalca natečaja; vsak izdelek najde svojega občudovalca.


Kje vse se lahko skriva lepota? V naravi, v ljudeh, pa očitno tudi v drvarnici med drvmi … V polenu se je skrival Ostržek, ki mu je na plan pomagal mojster Pepe. V ostankih lesa, pa tudi v polenih so se skrivali mnogi izdelki, ki jih pred vami razgrinja pričujoča knjižica. Mar ni privilegij, da lahko iz polena prikličeš srce?


Nekdo izmed udeležencev natečaja je zapisal, da so vse oblike nakita že odkrite, da ni že narejenemu nič dodati. Arheologi menijo, da je najstarejši nakit star 90 000 let, tako da bi mnenju lahko celo pritrdili … Praksa pa kaže, da vodnjak idej nikoli ne presahne. Bolj ga uporabljaš, bolj se polni.


Prisila ideje ubija ali rojeva?
»Aha, da ne pozabim, natečaj Lepa je obvezen za vse, informacije dobite na spletni stani, kar se pa tiče materiala, orodij in prostora … znajdite se, dovolj ste stari.«
Tole je citat mojih navodil, ki ga je zapisal eden od dijakov. Sliši se kar malo ostro, moram pa priznati, da je resnično. Menda je Renoir izjavil: »Trpljenje mine, lepota ostane«. Mu lahko oporekamo?


Uživajte v delu in rezultatih svojega dela. S svojimi izdelki lepšate vsakdan ljudem, za katere ustvarjate.

Novice iz Srednje lesarske šole Ljubljana

By Majda Kanop, ravnateljica 16 May, 2024
By Lucija Zajc, knjižničarka 16 May, 2024
By Majda Kanop, ravnateljica 14 May, 2024
Obveščamo vas, da bomo v luči prihajajočega Evropskega prvenstva v nogometu organizirali predavanja, ki bodo v torek, 21. maja 2024 , s pričetkom ob 12. uri v veliki predavalnici Šolskega centra Ljubljana. Idejna zasnova približno enournega dogodka je sestavljena iz dveh delov: 1. del: »Spoznaj sodnika«, uvodoma se bo pridružil mednarodni FIFA sodnik David Šmajc iz Kranja. Predavanje so strukturirana tako, da se po uvodni video špici slovenskih sodnikov na kratko predstavi projekt »Spoznaj sodnika«, sledi predavanje Davida Šmajca na temo »Pot do mednarodnega sodnika«. 2. del: Predavatelj bo prikazal nekaj aktualnih posnetkov z interpretacijami - odločitev v kazenskem prostoru, igri žoge z roko, ofsajdu in brezobzirnih ter resnih prekrških ter uporabi video sistema VAR. Športni pozdrav, Žiga Dobrun, vodja sodniškega oddelka Zveza nogometnih sodnikov Slovenije Vsi, ki vas zanima omenjeno predavanja, se do petka, 17. maja 2024, prijavite v svojem tajništvu šole .
Več člankov
Share by: